Era Koleji - Eğitim Modeli
Yarı Yıl Tatili Başlıyor!
Yarı Yıl Tatili Başlıyor! Era Koleji - Haber Detay

Sevgili Öğrencimiz,

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının 1. dönemini tamamlamış bulunmaktayız. Dönem başlangıcından itibaren yeni bilgiler ve beceriler kazanmakla birlikte birçok alanda belirli bir performans sergiledin. Yarıyıl tatili senin için bir soluk alma ve dinlenme fırsatıdır. Yarıyıl tatilini hem eğlenceli hem de verimli geçirmek senin elinde. Yarıyıl tatilinde hem yoğun geçen dönemin yorgunluğunu atabilir, zihnini dinlendirebilir, keyifli aktivitelere katılabilir hem de dönem boyunca öğrendiklerini unutmamak için konu tekrarları yapabilir, konu eksiklerini tamamlayabilir ve böylelikle bir sonraki dönemi verimli geçirmek için hazırlıklar yapabilirsin. Tatil sürecinde ders çalışırken dinlenmeli, dinlenirken de eğlenmelisin.  Bu hem kendini yenilemeni sağlayacak hem de bilgilerini tazelemene yardımcı olacaktır. Unutmamalısın ki; iyi değerlendirilmiş bir yarıyıl tatili, zinde başlayacağın ve iyi geçirileceğin bir yeni dönem demektir.

 

ÖNCELİKLE TATİL PLANINI BELİRLE

 İlk dönemin yorgunluğunun atılması hem de bir sonraki döneme hazır başlayabilmek için bedenin ve zihnin bir nebze olsun rahatlaması ve dinlenmesi gerekir. Hazırlanacak tatil programına zevk alacağın, keyifli bir takım aktiviteleri eklemen oldukça önemli. 

 

Era Kolejleri PDR Birimi olarak  sıradışı bir sömestr tatili planı hazırlaman için önerilerimizi seninle paylaşmak istedik; 

 

 • Bu zamana kadar hep ertelediğin, vakit bulamadığın şeylerin listesini çıkar ve tatilde bunlara zaman ayır, yapmak istediklerini yap,
 • Spor yapmıyorsan spora başla, eğer spor yapıyorsan da bu tatilde değişik sporları deneyebilirsin, mesela zihnini dinlendirmek için bu yarıyıl tatilinde yoga yapabilirsin.
 • Gezip görmediğin yerlerin listesini çıkarmak keyifli olacaktır ve bu keşifler için yarıyıl tatilini değerlendirebilirsin, gezdiğin yerler hakkında gezi notları biriktirebilirsin.
 • Mesela yazı yazmaya meraklı olabilirsin tatilde kendi yazılarını derlediğin bir blog açmaya ne dersin? Keyifli olabilir.
 • Ailen için de birlikte geçireceğiniz planlar hazırlayabilirsin, ailenle birlikte gideceğiniz sergiler: müzeler, konserler için biletler alabilirsin,
 •  Ailen için akşam yemeği hazırlayabilirsin hatta kardeşin varsa birlikte hazırlayarak tatil yemeğinizi ailenize sürpriz yaparak birlikte yiyebilirsiniz.
 • Evde ailenle birlikte oynayabileceğiniz oyunlar planlayabilir, mini yarışmalar düzenleyebilirsin. Eminiz ki evde ailenle birlikte oyun oynamak çok keyifli olacaktır.
 • Bu zamana kadar arkadaşlarınla hep bilgisayar oyunu oynamış olabilirsin, bu tatilde eğitici masa başı oyununu arkadaşınla birlikte tasarlamaya ne dersin? Diğer arkadaşlarınızla birlikte kendi tasarladığınız oyunu oynamak eminiz ki keyifli olacaktır.
 • Bu zamanlarda oyunlar biraz farklı olabilir ailene eskiden oynadıkları geleneksel oyunları sorabilir birlikte veya arkadaşlarınla geleneksel oyun günleri planlayabilirsin.
 • Doyasıya eğleneceğin, dönemin stresini atacağın lunaparka arkadaşlarınla gidebilirsin. Oldukça eğlenceli olacaktır.
 • Denizi merak ediyorsan tüm deniz canlılarını görebileceğin Akvaryum merkezini ziyaret edebilirsin.
 • Tatil planlarının arasına ailenle birlikte kayak yapmayı, doyasıya kartopu oynamayı ekleyebilirsin.
 • Tatilde senaryo yazmak, yazdığın senaryo doğrultusunda kısa film çekmek keyifli olabilir çektiğin kısa filmini bir sonraki dönem öğretmenlerine ve arkadaşlarına izletebilirsin.
 • Çaldığın bir enstrüman varsa tatilde yeni parçalar besteleyebilirsin veya eğer bir enstrüman çalmıyorsan seçeceğin bir enstrümanı bu tatilde çalmayı deneyebilirsin.
 • Oyuncak müzesini gezmeyi gezi listene eklemeyi unutma,
 • Tatilde ata binmeyi öğrenebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsin.
 • Fen derslerine meraklıysan yeni buluşlar ve icatlar yapmak için tatil senin için önemli bir fırsat olabilir.
 • Tatilde kendi ilgilerini keşfedip atölye çalışmalarına katılıp kendine yeni hobiler edinebilirsin.

 

 Tatil boyunca bedenin ve zihnin dinlenmesi kadar derslerinden uzaklaşmamak da bir o kadar önemli. Hem dönem boyunca öğrenmiş olduğun konuları tekrar etmek hem de eksik olduğun konuları belirleyip tamamlamak adına yarıyıl tatili senin için önemli bir fırsat. Tatil planının içerisine seni dinlendirecek aktivitelerin  yanında mutlaka ders çalışmayı da eklemelisin.

 

  Çalışma stratejinde öncelikle günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler belirlenmelidir. Bu hedeflerin gerçekçi ve ulaşılabilir olması önemli. Kendi düzenine ve akademik başarına göre konu tekrarlarına yer verdiğin, konu eksiklerini tamamlamayı içeren, kitap okumaların ve molaların yer aldığı katı olmayan ders çalışma planı hazırlaman tatil boyunca derslerinden uzak kalmamana yardımcı olacaktır.

 

 Sevgili öğrencimiz, ERA Kolejleri olarak, eğlenceye, dinlenmeye, ders çalışmaya, sohbet etmeye, konu tekrarlarına, hobilerine, arkadaşlarına, ailene zaman ayırmayı ve sağlıklı beslenmeyi unutmadığın verimli ve keyifli bir tatil dileriz. 

                                                                                                                                                                    

İYİ TATİLLER…

Avantajları için;
sizi hemen
arayalım!

Era Kolejleri Whatsapp
Era Kolejleri form
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri tanıtım