Era Koleji - Eğitim Modeli
Türkiye'nin Ulusal Stem Yarışması Florya Kampüsümüzde Düzenlendi
Ulusal Stem Yarışması Era Koleji - Haber Detay

Ulusal STEM yarışması, STEM yaklaşımının uygulandığı atölyeler sonucu ortaya çıkan ürünleri yarıştıran bir organizasyondur. STEM, Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Math(matematik) olmak üzere dört disiplini bir araya getiren bir öğretim yöntemidir. 

09 Mart 2024 Cumartesi tarihinde, ERA Koleji Florya kampüsünde gün boyu süren yarışmada 352 takım 1500 katılımcı 183 mentör kıyasıya mücadele etti. Günün ilk 1 saatinde izin verilen malzemelerle balonlu arabalarını yapan yarışmacılar, günün geri kalanında ise arabalarını yarıştırdılar. Balondan çıkan hava ile hareket eden araçlar en uzak mesafeye gitmeye çalıştı. Gruplar, Çeyrek Finaller ve Finaller olarak düzenlenen yarışmada ilkokul, ortaokul, lise ve öğretmen kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu. 

Yarışmada ayrıca süper rekor ödülü (en uzağa giden araca verilir), en iyi mentör ödülü (kendi takımıyla ve diğer mentör ve takımlarla iyi ilişkiler kuran mentöre verilir), en iyi ekip ödülü (yarışma alanının heyecanını yansıtan, ekip ruhuyla hareket eden özenli takımlara verilir) ve en iyi tasarım ödülü (araç tasarımında arabasını ön plana çıkaracak sanatsal dokunuşlar veya aeorodinamike etki edecek tasarımlara verilir) verildi. Toplamda 100.000tl nin üzerinde ödül verilen yarışmada gün sonunda ödül töreni yapılarak yarışmacılara kupa ve madalyaları takdim edildi. 

Ulusal STEM yarışması organizasyon komitesi başkanı Ahmed Bahadır ÖZDEMİR'in yaptığı açıklamada,

"Bizler eğitimci, mühendis ve sanatçılardan oluşan bir ekibiz. Uzun yıllar ülkemizin heryerinde zaman zaman da yurtdışında farklı branşlardan öğretmenlerle STEM eğitimleri yaptık, uygulamalı atölyeler düzenledik. Hep Aklımızın bir köşesinde bu uygulamaların yarışmasını yapıp bilimi eğlenceli hale getirmek vardı. 
Yarışmayı düzenlerken en çok üzerinde durduğumuz nokta “hemen herkesin erişebileceği malzemelerle” yarışmaya katılmasıydı. Çünkü Türkiye'nin STEM yarışması olarak ne kadar çocuğa, öğrenciye, öğretmene ulaşabilirsek o kadar çok üreten bir nesil yetişmesine katkımız olur.  Bu amaçla yola çıktığımızda sponsorlarımızın da güçlü desteğiyle bu organizasyonu bol katılımlı ve eğlenceli bir şekilde bitirdik. 
Yarışmaya 183 mentör 352 takımla katıldı. Toplamda 1500 katılımcıyla büyük bir organizasyon gerçekleştirdik. Arabalar toplamda 105.839 metre yol katettiler. ve Yaklaşık 10.686 Litre hava üflendi. En güzelide ilkkez öğretmenler bir yarışmada yer aldılar ve öğretmenler kategorisinde meslektaşlarıyla yarıştılar.

Önümüzdeki sene daha büyük yani daha çok katılımcıyla farklı kategorilerle organizasyonu yapmak için çalışmalara başladık bile. Gelişmeleri www.ulusalstemyarismasi.com adresinden takip edebilirsiniz. 

Son olarak hayalimizi gerçekleştirmemize katkı sunan başta ana sponsorumuz olan ERA Kolejine, Robotzade firmasına, Englishtime Dil Okullarına, Fuska Sularına, Newtoys Akıl ve Zeka oyunlarına ve Ginza Bungalov’a sonsuz teşekkürler."

Avantajları için;
sizi hemen
arayalım!

Era Kolejleri form
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri Whatsapp