Era Koleji - Eğitim Modeli
Veli-Öğretmen İşbirliği Çocukları Daha Da Güçlendiriyor
19.09.2022
Veli-Öğretmen İşbirliği Çocukları Daha Da Güçlendiriyor Era Koleji - Blog Detay

Çocukları okula giden ebeveynlerin öğretmenlerle sürekli ve düzenli bir ilişki içerisinde olması her zaman önemlidir. Bu ilişkiyi kurmak için çocukların okulda bir sorun yaşamasına gerek yoktur. Önemli olan bu ilişkiyi en baştan doğru bir şekilde sağlayıp çocukları en iyi şekilde takip edebilmek, eğitimine ve gelişimine katkı sağlayabilmektir. Araştırmalar gösteriyor ki, veli-öğretmen ilişkisinin iyi olduğu durumlarda çocukların başarısında da farklılıklar gözetiliyor. Konuyla ilgili şu ipuçlarını incelemekte vayda vardır.


Güçlü bir veli-öğretmen ilişkisi nasıl kurulur?

 • Veliler ile öğretmen arasında kurulacak ilişkilerde şu başlıklara dikkat etmek, önem vermek gerekir: Güven, karşılıklı saygı, açık iletişim, dürüstlük, aktif dinleme, esneklik, önemseme, anlama, sorumluluk paylaşımı ve tam bir bilgi akışı.

 • Velilerin, çocuklarının okul ile ilgili henüz bir problemi yokken öğretmeniyle bağlantı kurması hem olumlu bir ilişkinin başlaması için hem de çocuğun davranışları için önemli bir başlangıç olacaktır.

 • Veliler, öğretmenlerle yapacakları ilk görüşmede biraz kendisinden bahsetmeli ve çocuğunun eğitiminde hangi konularda onlara yardımcı olabileceğini danışmalıdır.

 • Öğretmene, çocuğunun bulunduğu sınıf için koyduğu hedefleri ve beklentileri sormalıdır. Aynı şekilde, çocuğu için kendisinin plandığı hedefleri de öğretmenle paylaşmalıdır.

 • Veliler, öğretmene karşı her zaman açık ve dürüst olmalıdır. Örneğin, çocuğuyla ilgili daha önce yaşanmış problemleri anlatmalı, eğer uygulandıysa bununla ilgili çözümleri öğretmenle paylaşmalıdır.

 • Veliler, zamanları elverdiği sürece sınıf projelerine ve gezilerine yardım ederek, okul-aile birliğinin üyesi olarak öğretmeni daha iyi tanıyabilir.

Çocuklar ailelerin okulla iyi ilişki kurmasından nasıl etkileniyor?


Yapılan araştırmalara göre, çocuklarının gittiği okul ve öğretmenler ile başlangıçtan itibaren iyi ilişkiler kuran veliler sayesinde çocukların okul yaşantıları da çok olumlu şekillerde etkileniyor:

 • Çocuklar okula karşı daha olumlu tutumlar sergiliyor

 • Çoğu çocuk okuma becerisinde daha yüksek başarı elde ediyor

 • Genel anlamda öğrencinin başarısı yükseliyor, daha yüksek notlar alıyor, testlerde daha başarılı oluyorlar.

 • Uzun vadede ise daha iyi bir akademik başarı elde ediyorlar.

 • Okulda yapılan sosyal etkinliklere katılımlarında artış ve fazlalık dikkat çekiyor.

Tüm bunlara bakıldığında görüldüğü gibi, veliler okul ya da öğretmenle daha yakın ve doğru ilişkide olduğunda çocuklar da ister istemez okulla daha iyi bir ilişki kuruyor ve başarılarında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Avantajları için;
sizi hemen
arayalım!

Era Kolejleri form
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri Whatsapp