Era Koleji - Eğitim Modeli
Okullarda Akıllı Tahta Hangi İşlevler İçin Kullanılabilir
15.09.2022
Okullarda Akıllı Tahta Hangi İşlevler İçin Kullanılabilir Era Koleji - Blog Detay

ERA Okulları’nda artık “kara tahta” ve “beyaz tahta” dönemi bitti. Bu tahtaların yerini “akıllı tahtalar” aldı. Peki, akıllı tahtalar eğitim kalitesini nasıl ve ne kadar arttırıyor? ERA Okulları Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Yunus Aydın akıllı tahtaların önemini ve kullanım çeşitlerini anlattı.

Günümüz çocukları artık teknoloji ile doğuyor. Bu nedenle öğrenciler için teknolojinin aktif olarak kullanılması, hem onların motivasyonunu artırıyor hem de kalıcı öğrenmeyi pekiştiriyor. Akıllı tahtalar da bu konuda önemli bir yere sahip.
Ancak unutulmamalıdır ki, akıllı tahta bir sihirli değnek değil! Akıllı tahtayı öğretmenler sadece yazı yazmak ve video izletmek amacı dışında kullanmadığı sürece akıllı tahtalar sadece kara tahtaların video izleten versiyonu olmaktan öteye gidemez. Bu nedenle sınıfta akıllı tahta olması değil, öğretmenin akıllı tahtayı nasıl etkili kullandığı önemlidir.
4. Eğitim Teknolojileri Konferansı’nda (ETP 2017) “Tüm branşlarda Etkili Akıllı Tahta Kullanma Yolları” sunumumuz ile öğretmenlerimize akıllı tahtada kullanabilecekleri simülasyonlar ve web 2.0 araçlarından bahsettik. Bu araçları gelin birlikte tekrar inceleyelim.
 
Doküman kamera
Akıllı tahtalarınızda doküman kamerayı kullanarak kitabınızdaki bir testi, yazıyı veya bir resmi ekrana yansıtarak derslerinize renk katabilirsiniz.
 
Akıllı tahtada simülasyon kullanımı
Simülasyon basitçe, hali hazırda elimizde var olmayan sistemin bilgisayar kullanılarak ya da elle çözülerek taklit edilmesidir. Eğitim alanında yapılmış bir çok simülasyon bulunmaktadır. Bu simülasyonlar sayesinde oluşturulması zor olan bir deney düzeneğini, sınıfınızda oluşturamayacağınız bir ortamı, ulaşmanız zor olan bir materyali dijital ortamda sınıfınıza getirmenizi sağlamaktadır.
 
PhET
Colorado Üniversitesi tarafından oluşturulmuş simülasyonları içerir. https://phet.colorado.edu/tr/adresinden siteye giriş yapabilir ve simülasyonlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca https://phet.colorado.edu/tr/offline-access adresinden siteyi komple indirebilir ve çevrimdışı çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Fizik, kimya, matematik ve yer bilimler gibi alanlarda 300 milyonun üzerinde simülasyon bulunmaktadır.
Microsoft Physics Illustrator
Derslerde kullanabileceğiniz bir fizik simülatörüdür.  Microsoft Physics Illustrator ile kendiniz çizimler yaparak her türlü fizik deneylerinizi yapabilirsiniz.
 
Chrome uygulamaları
Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome, aynı zamanda kendi arayüzü içerisinde bize bazı uygulamalar sunuyor. “Google Chrome Web Mağazası” adımındaki bu hizmet, Google’ın tarayıcısını sadece bir tarayıcı olmaktan çok öteye taşıyor. Bazı uygulamalar sadece internet sitesine link işlevi görse de bir çok uygualama Chrome’a entegre çalışan bir uygulama gibi çalışmaktadır. Google Chrome ekleyebileceğiniz eklentiler sayesinde bir çok eğitim materyaline ve simülasyona sahip olabilirsiniz.
 
LearningApps.org
Etkileşimli ögelerle eğitim ve öğretim süreçlerini desteklemek için yapılmış bir 2.0 web uygulamasıdır. Mevcut ögelere yeni içerikler verilebilir ya da kullanıcılar tarafından çevrimiçi yeni öge oluşturulabilir, gerekirse ögeler yeniden şekillendirilebilir. Amaç tekrardan kullanılabilen ögelerin bir araya getirilmesi ve kamuoyunun hizmetine sunulmasıdır.
LearningApps.org adresine üye olarak kendi sınıflarınızı oluşturabilirsiniz ve bu sayede öğrencilerinizle oluşturduğunuz uygulamaları paylaşarak öğrenme ortamınızı sınıf dışına taşıyabilirsiniz.
LearningApps.org’daki uygulamaları tüm branşlarda kullanabilirsiniz. Görsel sanatlar, matematik,  coğrafya, edebiyat, fizik, felsefe ve diğerleri…
LearningApps.org’da eşleştirme oyunu, gruplara doğru yerleştirme, sayı doğrusu, resmin üstünde eşleştirme, adam asmaca, kelime yığını, grupla yapboz, çengelli bulmaca, at koşusu, kim milyoner olmak ister gibi öğrencilerinizin dikkatini çekecek ve derse ilgilerini arttıracak bir çok uygulama yapabilirsiniz.

Avantajları için;
sizi hemen
arayalım!

Era Kolejleri Whatsapp
Era Kolejleri form
Era Kolejleri tanıtım
Era Kolejleri tanıtım